buywindows10key.com Buy Windows Product Key - OEM Windows 10, 8.1 Pro Keys, buy windows product keys today. We offer full support with every purchase. Instant download ! cheap Windows 10 Key Windows 10 Home Key cheap Office Professional Plus 2016 Key buy Office Professional Plus 2013 Key Office Professional Plus 2010 Key sale

اهداف و فعالیت ها

635416467660609311اهداف

مطابق ماده «۸» از فصل «يك» اساسنامة‌دارتحفيظ القرآن‌الكريم، هدف اين مؤسه فرهنگي عبارتست از:

اشاعه فرهنگ حيات‌بخش قرآن‌ كريم به عنوان محور نجات‌بخش انسانها و مطرح ساختمان عترت پاك پيامبر(ص) به عنوان مفسرين واقعي و تأويل كنندگان ‌آيات كلام الله مجيد با الهام از فرمايش حضرت ختمي مرتب محمد مصطفي(ص) مبني بر:

 

اني تارك فيكم الثقلين كتاب الله و عترتي اهل بيتي

 

از طريق:

۱ آموزش قرآن‌كريم در زمينه‌هاي روخواني، تجويد، ترجمه و تفسير

۲ اقدام در جهت تربيت و پرشور قراء و حفاظ قرآن‌كريم

۳ تربيت معلمين و اساتيد قرآن‌كريم

۴ برگزاري كلاسهاي زبان عربي و علوم قرآني

۵ – فراهم ساختن امكانات تحقيقاتي و پژوهشي پيرامون موضوعات قرآني

۶ نشر كتب مربوط به علوم قرآني

۷ تشكيل مركز تهيه و نگهداري فيلم ، اسلايد و نوارهاي قرآني

 


 

اركان تشكيلات

مطابق ماده «۱۰» از فصل «سوم» اساسنامة دارتحفيظ، اركان اين مؤسسه عبارتند از:

۱ مجمع عمومي «هيئت امناء»

۲ هيئت مديره

۳ بازرسان

*‌ مجمع عمومي «هيئت امناء» – با هفت نفر عضو عاليترين مرجع تصميم‌گيري مؤسسه دارتحفيظ مي‌باشد. در اين اساسنامه تأكيد شده است كه اعضاء هيئت امناء بايد در زمان حيات خود جانشيني را كه مورد تأييد اكثريت هيئت امناء باشد، معرفي نمايند؛ در غيراينصورت هيئت امناء محق خواهد بود كه بعد از فوت هر يك از اعضائ، شخص ديگري را به عنوان جانشين وي برگزيند.

*‌ دارتحفيظ داراي «هيئت مديره‌اي » مركب از پنج عضو اصلي و دو عضو علي‌البدل مي‌باشد كه نمايندة قانوني «هيئت امناء» بوده و حفظ و حراست از اموال منقول وغيرمنقول و ادارة امور محوله را عهده‌دار خواهد بود.

*‌ »هيئت مديره» داراي دو كميتة «امور مالي» و «امور فرهنگي» به شرح ذيل است:

-‌ »كميته امور فرهنگي» متشكل از تعدادي از كارشناسان و صاحب‌نظران قرآني بوده و متكفل ترسيم نظام برنامه‌اي و پشتيباني محتوايي فعاليتهاي دارتحفيظ مي‌باشد.

- «كميته امور مالي» نيز متشكل از تعدادي از متدينين بوده و مسئوليت تأمين منابع مالي و پشتيباني و تدارك فعاليتهاي دارتحفيظ را به عهده دارد.

كارنامه عملكرد:

كارنامة عملكرد دارتحفيظ القرآن‌الكريم از آغاز تاكنون، با عنايت الهي و توجهات معصومين «عليهم‌السلام» و مساعدت مؤمنان خداجو و اساتيد متعهد و سخت‌كوش، حاكي از موفقيتهاي بسياري است؛ گرچه بيان دقيق و جامع تمامي اين فعاليتها در اين مختصر امكان‌پذير نيست، ولي به طور فشرده مي‌توان در چهار محور كلي بدان اشاره نمود»

*‌لازم به ذكر است مؤسسه دارتحفيظ القرآن‌الكريم در سال ۱۳۷۷ به‌عنوان «خادم القرآن» به دريافت «لوح تقدير» از رياست محترم جمهوري اسلامي ايران جناب حجت‌‌الاسلام سيد محمد خاتمي مفتخر گرديده است.

 

 الف فعاليتهاي آموزشي

 اصلي‌ترين و عمده‌ترين فعاليت دارتحفظ القرآن‌الكريم، محور «آموزش» است. اين موسسه به عنوان مركز دائمي آموزشهاي قرآن كريم در تمامي ماههاي سال با برگزاري كلاسهاي آموزشي متعدد، پاسخگوي مراجعات تعداد قابل توجهي از خواهران و برادران علاقمندان است كه درسنين مختلف ، به فراگيري قرآن‌كريم مي‌پردازند.

در فصل تابستان، باتوجه به فراغت بيشتر دانش‌آموزان، استقبال مضاعفي از اين كلاسها به عمل مي‌آيد، به طوري كه در بسياري از مواقع باتوجه به محدوديت امكانات و ظرفيت كلاسها، پذيرش تمامي داوطلبين امكان‌پذير نمي‌باشد.

در خصوص فعاليتهاي آموزشي مؤسسه، ذكر اين نكته ضروري است كه تا سال ۱۳۷۰ كلاسها به صورت سنتي اداره مي‌شد ولي پس از آن در سال ۱۳۷۱، اداره كلاسها تقريباً حالت كلاسيك پيدا كرده، به نحوي كه از آن تاريخ تا سال ۱۳۷۳ همه ساله قريب ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر از علاقمندن اعم از خواهران و برادران محترم تحت آموزش قرار گرفتند.

اين كلاسها از سال ۱۳۷۴ به بعد از رونق بيشتري برخوردار شد؛ به نحوي كه حدود ۱۶ كلاس براي «برادران» و ۲۰ كلاس براي «خواهران» تشكيل شده و تاكنون به طور مستمر تداوم داشته است و طي سالهاي ياد شده حدود ۵۵۰۰ نفر از خواهران و برادران به عنوان عضو ثابت كلاسها تحت آموزش قرار گرفته و از ابتداي سال ۱۳۷۹ تعداد اين كلاسها به ۴۸ كلاس براي «خواهران» و حدود ۳۰ كلاس براي «برادران» افزايش يافته وحدود ۲۵۰۰ نفر در سطوح مختلف سني تحت آموزش «روخواني»، «روانخواني»، «فصيح‌خواني»، «تجويد»، «صوت و لحن» مقدماتي و عالي، «حفظ بزرگسالان»، «حفظ خردسالان»، «مفاهيم»، «مكالمه عربي»، «تفسير» و «تربيت معلم قرآن» قرار گرفته‌اند.

متعلّمين در كلاسهاي مختلف آموزش قرآن اعم از روخواني، روانخواني، و تجويد در سطوح مختلف، صوت و لحن، حفظ و ترجمه قرآن‌كريم، علاوه بر فراگيري ابعاد تخصصي «آموزش قرآن، با احكام شرعي»، «اصول عقايد» و «مفاهيم قرآني» نيز در سطوح مختلفي آشنا مي‌شوند.

دارتحفيظ، علاوه بر كلاسهاي آموزش قرآن، نسبت به برگزاري كلاسهاي «ترجمه» و‌ »تفسير قرآن‌كريم» و «درسهاي عمومي نهج‌البلاغه» نيز مبادرت ورزيده است.

برگزاري كلاسهاي صبح جمعه كه توسط استاد ارجمند جناب آقاي سيد محسن موسوي برگزار مي‌گردد، از جمله فعاليتهاي مهم و پرجاذبه آموزشي اين مؤسسه بشمار مي‌آيد؛ علاقمندان بسياري از دور و نزديك جهت شركت در اين جلسات به اين مركز قرآني مراجعه مي‌نمايند.

ماه مبارك رمضان و بهار قرآن، از ديگر ايّامي است كه فعاليتهاي آموزشي دارتحفيظ به صورت چشمگيري نسبت به ساير ايام سال مورد اسقبتلا علاقمندان قرار مي‌گيرد. در اين ايّام علاوه بر كلاسهاي مختلف آموزشي،‌ جلسات قرائت قرآن در تمامي شبهاي ماه مبارك برگزار مي‌گردد.

دارتحفيظ القرآن‌الكريم اين توفيق را داشته است كه با بهره‌گيري از رهنمودهاي اساتيد مجرب و متعهد، قاريان ممتاز و متعهدي را تربيت نمايد، قارياني كه با احراز مقامات نخست و ممتاز در سطوح مسابقات كشوري و همچنين بين‌المللي موجبات افتخار و سربلندي جامعة قرآني كشورمان را فراهم ساخته‌اند.

قاريان ارجمند آقايان؛ «حاج منصور قصري‌زاده» كه مقام نخست مسابقات بين‌المللي قرائت قرآن‌كريم كشور مالزي را در سال ۱۳۷۱ كسب كرد و «حاج محمدرضا پورزرگري» كه در سال ۱۳۷۳ مقام نخست مسابقات بين‌المللي قرائت قرآن‌كريم ايران را احراز نمودند، از جمله افتخارات اين مؤسسه قرآني بشمار مي‌‌آيند.

علاوه بر اين دارتحفيظ در بخش «خواهران» نيز برندگان زيادي در سطح مسابقات قرآني داشته است و در حال حاضر از وجود برخي از اساتيد واحد خواهران، در داوري مسابقات سراسري استفاده مي‌شود.

از ديگر فعاليتهاي آموزشي دارتحفيظ، مي‌توان به همكاري و مشاركت اين مؤسسه با ديگر مؤسسات و مراكز آموزشي اشاره كرد از جمله:

همكاري با منطقه (۱۲)‌آموزش و پرورش تهران در سال ۱۳۷۲ كه با برگزاري كلاسهاي در دو مدرسة «شهيد فهميده» و «شهيد مطهري» مجموعاً ۲۰۰۰ نفر از علاقمندان خواهر و برادر تحت پوشش آموزشهاي قرآن‌كريم قرار گرفتند.

برگزاري سه دوره تربيت معلم قرآن «ويژه خواهران و برادران».

تشكيل كلاسهاي «تفسير قرآن» و »نهج‌البلاغه» به طور مستمر در طول سال توسط استاد ارجمند مرحوم جناب حجت‌الاسلام والمسلمين محمد دشتي.

(اين كلاسها به صورت عمومي برگزار شده و با استقبال چشمگير و قابل توجهي از سوي خواهران و برادران محترم قرار گرفته است. اكثر شركت‌كنندگان در نخستين دوره آموزش «نهج‌البلاغه» در طول سالهاي گذشته در سطح تحصيلي ديپلم و بالاتر از آن قرار داشته‌اند. قبول شدگان دوره مذكور موفق به دريافت «گواهينامة آموزشي« شده و مي‌تواند در مراكز مختلف آموزشي و حتي دانشگاهي تدريس نمايند. به اين ترتيب دارتحفيظ سعي كرده است تا به حديث شريف «ثقلين» جامة عمل بپوشاند)

همكاري با ساير مراكز فرهنگي از طريق معرفي قاريان، حافظان و اساتيد جهت تشكيل «كلاسهاي آموزشي» و «محافل انس با قرآن» در ساير مراكز مذهبي و هيئات.


ب فعاليتهاي تبليغي:

 فعاليتهاي اين مؤسسه فرهنگي تنها در بعد آموزشي خلاصه نمي‌شود، بلكه در زمينة فعاليتهاي تبليغي نيز اقداماتي را معمول داشته است.

دارتحفيظ القرآن‌الكريم، به منظور بزرگداشت ايام‌الله، اعياد و جشنهاي مذهبي، همه ساله اقدام به برگزاري مراسم و جشنهايي به اين مناسبتها مي‌نمايند.

در اين محفل كه بايد آنها را «محافل انس با قرآن و عترت(ع)» ناميد، علاقمندان و عاشقان قرآن و اهل بيت عصمت و طهارت(ع) با اشتياق فراواني شركت مي‌كنند.

برگزاري جشنها و سالروز ميلاد ائمه معصومين «عليهم‌السلام» از جمله برنامه‌هاي جذاب و ديدني اين مؤسسه فرهنگي است كه مورد استقبال پرشور آحاد مختلف مردم قرار مي‌گيرد و بسياري از افراد از نوارهاي صوتي و تصويري آن استفاده مي‌نمايند.

از ديگر فعاليتهاي تبليغي دارتحفيظ كه در نوع خود منحصر به فرد مي‌باشد، مي‌توان به برگزاري مراسم «ختم قرآن» در عصر عاشورا، شب شام غريبان و شب شهادت امير مؤمنان حضرت علي(ع) در ۲۱رمضان هر سال، اشاره كرد. در اين مراسم به طور متوسط (در هر شب) چهار دور قرآن‌كريم ختم مي‌شود و قاريان قرآن همراه با خيل عاشقان حسيني و ائمه معصومين «عليهم‌السلام» به عزاداري مي‌پردازند.

 

ج فعاليتهاي انتشاراتي

 از ديگر فعاليتهاي دارتحفيظ القرآن‌‌الكريم بايد به فعاليتهاي انتشاراتي اين مؤسسه اشاره كرد. از جمله:

چاپ «قرآن‌كريم» در ۲۰۰۰ نسخه

چاپ كتاب «قرآن در احاديث اسلامي» كه توسط فاضل ارجمند جناب آقاي خوشنويس و زير نظر حضرت آيت‌آلله سبحاني گردآوري شده و تاكنون (۵) نوبت تجديد چاپ شده است.

تجديد چاپ كتاب «المراجعات»

چاپ و انتشارات ترجمة كتاب «سلوني قبل ان تفقدوني» كه به اهتمام دانشمند گرامي جناب حجت‌الاسلام محمدرضا حكيمي تهيه و تأليف و توسط استاد مرحوم حجت‌الاسلام علي حجتي كرماني ترجمه شده است.

تجديد چاپ كتاب «فخرالاسلام» و «تجسم اعمال» از حضرت حجت‌‌الاسلام امين رضوي

چاپ و انتشار متن «مصاحبه شبلي با امام چهارم» (عليه‌السلام)

ترجمه «روضه كافي» اثر مرحوم شيخ كليني، توسط استاد ارجمند امين ضوي.

چاپ كتاب «علوم قرآن» از مرحوم استاد علي حجتي كرماني.

و چاپ و انتشار جزوات مفيد ديگر.


 د گزارشي از فعاليت خواهران

 همان‌طور كه پيش از اين اشاره شد، در پي استقبال شايان توجه خواهران گرامي از كلاسهاي آموزش قرآن، مؤسسه دارتحفيظ القرآن‌الكريم، تصميم به تشكيل و راه‌اندازي واحد مستقبلي جهت فعاليت خواهران گرفت و در سال ۱۳۷۴ مكان مناسبي به همين منظور تهيه گرديده و به اين امر اختصاص يافت. واحد ياد شده طي سالهاي گذشته با جديت قابل تحسيني به گسترش فعاليتهاي «آموزشي» و «تبليغي» خود مبادرت ورزيده است.

اين واحد در مهرماه هر سال، با آغاز سال تحصيلي اقدام به ثبت نام از علاقمندان نموده و قريب ۵۰۰ نفر از خواهران گرامي را در سطوح مختلف سني و در قالب كلاسهاي «روخواني»، «تجويد»، «حفظ»، «مفاهيم» و «مكالمه عربي» تحت پوشش قرار مي‌دهد.

اين كلاسها در دوره‌هاي پنج الي پنج ماه و نيم، طراحي و برگزار مي‌گردد و از متعلّمين پس از اتمام هر ترم امتحانات كتبي و شفاهي اخذ مي‌شود و علاقمندان مشروط به احراز امتياز موردنظر و قبولي مي‌توانند در دورة بالاتر شركت نمايند.

اين كلاسها كه در سال ۱۳۷۰ با حدود (۴)‌ كلاس و با حضور (۸۰) نفر آغاز گرديده بود در سال ۱۳۷۹ به بيش از (۵) كلاس در رشته‌هاي مختلف افزايش يافته است

در پي افزايش تعداد كلاسها و به منظور ارتقاء سطح كيفي آموزشها، وظايف و مسئوليتها در «واحد خواهران» دارتحفيظ در قالب سه گروه «آموزشي»، «فرهنگي» و «اداري و مالي» تقسيم شده و مسئوليت هر يك از گروههاي ياد شده را يكي از خواهران محترم به‌عهده گرفتند.

هر يك از گروههاي مذكور وظايف مشخصي داشته و با همكاري ساير خواهران گرامي به ايفاي اين وظايف مبادرت مي‌ورزند.

*‌ اين وظايف به اجمال عبارتند از:

الف – وظايف گروه آموزشي:

۱ – تهيه و تنظيم طرح درسها و تهيه و تأمين كتب و جزوات آموزشي

۲ – ‌ انتخاب و گزينش معلمين

۳ – ‌ تهيه و تنظيم سؤالات «تستي» و «تشريحي» براي رشته‌هاي مختلف

۴ – برگزاري آزمونهاي «كتبي» و «شفاهي» به موازات بارم‌بندي از امتحانات

۵ – برگزاري مسابقات سالانه حفظ قرآن‌كريم

۶ – برگزاري دوره‌هاي تربيت معلم قرآن‌كريم

۷ – تشكيل جلسات هفتگي و ماهانه به منظور تبادل‌نظر و بررسي مسائل و مشكلات آ‌موزشي و در جهت بهبود كيفي اين آموزشها

 

ب – وظايف گروه فرهنگي:

۱ – برگزاري مراسم به مناسبتهاي مختلف

۲ – تهيه پوسترها و اطلاعيه‌هاي تبليغي

۳ – برگزاري اردوهاي زيارتي و تفريحي

۴ – رسيدگي به مشكلات فرهنگي قرآن‌آموزان

۵ – تهيه «جوايز» متناسب با سطوح سني مختلف

۶ – تأمين لوازم و امكانات كمك آموزشي موردنياز

 

 

ج – وظايف گروه اداري:

۱ – انجام امور دفتري و ثبت‌نام از متعلمين

۲ – رسيدگي به امور مالي واحد خواهران

 

در پي گسترش فعاليتهاي «واحد خواهران» و درخواست اعزام معلمين از سوي مؤسسات و مراكز مختلف، واحد خواهران دارتحفيظ اقدام به برگزاري «دوره‌هاي تربيت معلم قرآن‌كريم» نمود؛ اين دوره‌ها كه به منظور ارتقاء سطح كيفي مدرسان و مربيان خواهر برگزار گرديده است، عبارتند از:

۱ – برگزاري اولين دوره تربيت معلم قرآن‌كريم «ويژه مربيان خواهر»:

اين دوره در سال ۱۳۷۸ با مشاركت و همكاري «كميته قرآن» شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي و در قالب يك دوره غيرمستمر و در طول سه ماه به اجرا گذاشته شد. در اين دوره كه با هدف ارتقاء سطح معلومات قرآني و تخصصي مدرسين محترم خواهر برگزار گرديد، شركت‌كنندگان محترم با حضور در كلاسها (به مدت ۹۰ ساعت آموزشي)، از محضر اساتيد محترم قرآني بهره‌مند گرديده و به نحو اصولي‌تري با «مفاهيم قرآني»، «ترجمه قرآن‌كريم»، «تجويد»، «روش تدريس روخواني و تجويد»، «صوت و لحن»‌ و… آشنا گرديدند. در اين دوره (۲۵) نفر از مدرسين و مربيان دارتحفيظ تحت ‌آموزشهاي تخصصي» و «عمومي» قرار گرفتند.

۲ – برگزاي دومين دوره تربيت معلم قرآن‌كريم در سال ۱۳۷۹ در دومين دوره تربيت معلم قرآن، (۶۲) نفر در يك دوره پنج ماهه تحت‌پوشش آموزشهاي «عمومي شامل «احكام‌»، «روش تدريس روخواني»، «كلاسداري»، «روش تدريس حفظ قرآن»، «ترجمه»‌و «مفاهيم ‌و تاريخ قرآن» و آموزشهاي «تخصصي» شامل «تجويد سطح يك»، «تجويد سطح دو» و «صوت و لحن»‌ قرار گرفتند.

*‌‌از ديگر فعاليتهاي «واحد خواهران» مي‌تواند به برگزاري مسابقات سالانه حفظ قرآن‌كريم اشاره كرد؛ اين مسابقات به منظور ايجاد رقابت سالم و تشويق حافظان در تمامي مقاطع و در دو مرحله «مقدمات» و «نهايي» برگزار مي‌شود. نتايج اين مسابقات همزمان با ميلاد با سعادت حضرت زهرا(س)، دخت گرامي پيامبر اكرم(ص) طي جشني اعلام شده و به نفرات برتر جوايزي ارزنده اهداء مي‌گردد.

لازم به ذكر است همه ساله حدود ۶۰ نفر از داوطلبان در اين مسابقات شركت مي‌نمايند.